Ovaj mjesec: 2044
MALI POLITIČARI UPOZNALI HRVATSKI SABOR TEORETSKI, A ZATIM I PROSTORNO
Autor: Amadea Draguzet, 29. 3. 2018.

Mali političari naše škole kao i prijašnjih godina pripremili su se za kviz natjecanje Koliko poznaješ Hrvatski sabor?, a zatim su i otišli na jednodnevni izlet u Zagreb kako bi dio toga o čemu su učili vidjeli uživo.

Nakon što smo teoretski naučili nešto o Hrvatskom saboru, 23. ožujka smo u suradnji sa Službom za građane organizirali vođeni posjet Hrvatskom saboru. Učenici su vidjeli glavno stubište, a zatim smo razmijenili prethodno naučena znanja u dvorani Josipa Šokčevića ili Maloj vijećnici. Posjet se nastavio prema predvorju Velike vijećnice u kojemu se nalaze poprsja hrvatskih velikana i koja vodi u dvoranu Ante Starčevića koja služi kao prostor za protokolarna i službena primanja. S galerije Velike vijećnice vidjeli smo raspored sjedenja zastupnika i članova Vlade, međutim u trenutku kada smo bili na galeriji u vijećnici nije bilo nikoga. Svakako je bilo zanimljivo vidjeti taj prostor kojeg smo inače viđali samo na slikama ili televiziji. Voditeljica je odgovarala na pitanja učenika i učiteljica čime je završio posjet.

Osim zgrade Hrvatskog sabora učenici su posjetili i zgrade HRT-a. U ovoj smo posjeti puno više hodali beskrajno dugim hodnicima koji se protežu kroz sve tri zgrade. Posjetili smo nekoliko studija, stali pred kamere, pod reflektore, vozili se u najvećem liftu u kojem se jednom prilikom prevozio automobil i uglavnom bili iznimno zadovoljni informacijama koje smo dobili od živahne i vedre voditeljice.

Plan puta je uključivao i posjet zgradi NSK no na žalost posjet se za učenike osnovnih škola svodi samo na dijelove zgrade namijenjene korisnicima i nema stručnog vođenja. Svejedno, nadamo se da će svi učenici jednoga dana postati korisnici najveće knjižnice u Republici Hrvatskoj kao studenti, a možda će nakon toga postati i budući televizijski voditelji ili saborski zastupnici.