Ovaj mjesec: 1974
Treće mjesto na Nacionalnom natjecanju u čitanju naglas
Autor: Amadea Draguzet, 26. 11. 2015.

EMIR KOJI U SEBI SKRIVA NEMIR

Nacionalno natjecanje u čitanju naglas i ove je godine obilježilo Mjesec hrvatske knjige u našoj školi. Pripreme su započele početkom listopada i okupile sve male i među njima velike čitatelje. Jedan od malo većih, a na kraju i najvećih čitatelja u našoj školi je i Emir Kudić, učenik 8.c razreda.

Emir je za natjecanje izabrao knjigu Marka Twaina, Pustolovine Huckleberrya Finna no osim interpretativnog i izrazito izražajnog čitanja Emir je morao, po pravilima natjecanja, knjigu i predstaviti.

Pravila natjecanja nalažu da ukupno predstavljanje knjige traje pet minuta. Prve dvije minute trebalo bi knjigu predstaviti na kreativan način i time potaknuti djecu na čitanje upravo te knjige. U iduće tri minute čita se odabrani ulomak. Emir je svoj govor pisao sam, a kao pomoć su mu poslužila pitanja kako bi znao započeti, razraditi i dovršiti govor. Ono po čemu je Emir poseban tj. posebniji od ostalih je to što voli pričati i prepričavati i to posebno pred nepoznatim osobama. Njegov je govor bio opušten, govorio je o ozbiljnoj temi koju je začinio humorističnim detaljima i uz veseli i nemirni, samo Emirov stav.

Nakon što je pobijedio na Gradskom i Županijskom natjecanju u čitanju naglas koje se održalo u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula, Emir je nastavio prema Nacionalnom natjecanju u čitanju naglas koje se održalo u Sisku. Konkurencija je u Sisku bila dosta jaka, ali Emir je održao svoj vrckavi, radoznali i veseli stav te osvojio treće mjesto, pregršt nagrada i pozornost medija.

Od svih ga je nagrada ipak najviše razveselila knjiga „Nogomet - povijest svjetskih prvenstava“, koju je na poklon dobio od Školske knjige kojoj se ovim putem posebno zahvaljujemo jer je jednim udarcem osvojila dva Emira, Emira čitatelja i Emira nogometaša.

Emiru želimo da zauvijek ostane nemiran, veseli, radoznali čitatelj pobjednik kojeg će zbog toga slijediti svi njemu više ili manje slični čitatelji, sportaši i budući pobjednici.