Ovaj mjesec: 2023
Anja Kuzmić izradila slikovnicu i osvojila 1. nagradu
Autor: Tatjana Velikanja, 29. 5. 2014.

Anja Kuzmić osvojila je 1. nagradu u samostalnoj izradi slikovnice koja će biti tiskana. Mentorica je Amadea Draguzet. Intervju s mladom autoricom pripremila je Denisa Malkoč. Pogledajte pod opširnije. Slike se nalaze u fotogaleriji.

1. U kakvom je to natjecanju tvoj rad pobijedio?
U natjecanju u stvaranju slikovnica- Moja prva knjiga.

2. O čemu govori tvoja bajka?
Bajka govori o znanstveno-fantastičnom svijetu podijeljenom na Sjever i Jug, koji postoji istovremeno s našim svijetom, a rezultat borbe za opstanak i Sjevera i Juga je novonastali Sjeverojug .

3. Što je bio cilj ove bajke i kome je ona namijenjena?

Htjela sam potaknuti čitatelja na prihvaćanje različitosti jer su one često temelj izazivanja, a ne smirivanja sukoba. Ujedno mi je važan čimbenik bio i razvijanje kulture čitanja znanstvene fantastike, a slikovnica je jednako namijenjena i djeci i odraslima.

4. U koji bi žanr svrstala Sjeverojug?

Ovo je moderna bajka. Bajka je zato što sadrži fantastične likove, a moderna jer govori o suvremenim problemima prevladavanja razlika među vrstama životinja koje metaforički predstavljaju ljude i njihove predrasude.

5. Kojom si tehnikom crtala?
Izmislila sam posebnu tehniku s kolažom, akrilom i tankim crnim markerom.

6. Jesi li očekivala pobjedu?
Iskreno, nisam imala očekivanja, ali sam se nadala.

7. Što misliš o nagradi?

Mislim da je nagrada neuobičajena jer nije nešto što spremiš u ladicu i zaboraviš, već ostaje trajno iskustvo i poticaj na daljnje kreativno stvaranje medija, koji je sve manje i manje popularan, budući da filmska umjetnost sve više preuzima ulogu knjige.

8. Kada će se tiskati slikovnica?
Slikovnica će se tiskati tijekom iduće školske godine, a u mjesecu rujnu će se održati izložba svih radova koji su sudjelovali na natječaju.

9. Što ti je bila inspiracija za crtanje?
Svi misle da sam trebala imati određenu inspiraciju, ali nisam. Ja sam samo vidjela ponuđene teme (prijateljstvo, ljubav, ekologija)i na temelju ponuđenog odabrala nešto što je odgovaralo mom stilu.

10. Tko ti je bio potpora u stvaranju?
Potpora su mi roditelji i knjižničarka Amadea.