TIM BIOSTOJA PROŠAO MEĐUŽUPANIJSKU RAZINU NATJECANJA BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA
Autor: Amadea Draguzet, 17. 3. 2022.

Od ove školske godine naša se škola uključila u projekt Biosigurnost i biozaštita koji se provodi u obliku izvannastavne aktivnosti. Kroz aktivnost učenici upoznaju važnost stručnoga, znanstvenoga, globalnoga i osobnoga pristupa u sprječavanju širenja zaraznih bolesti; osposobljavaju se za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnom medijskom prostoru; popularizira se znanost i istraživanja u STEM području kroz istraživački rad o raznim biološkim ugrozama. Osim ishoda predviđenih kurikulom ove aktivnosti učenici sudjeluju i na Državnoj smotri Biosigurnost i biozaštita. Za sudjelovanje je trebalo pripremiti istraživanje te ga prikazati znanstvenim plakatom, a potom je snimljen video na kojemu učenici pojašnjavaju istraživanje tj. hipotezu, metode i rezultate te zaključak do kojeg su došli.

Učenici naše škole istraživali su na temu Kako spriječiti i liječiti zarazne bolesti? Hipoteza koju su istraživali bila je vezana uz poznati izreku da je bolje spriječiti nego liječiti. Kroz istraživanje podataka o tome za koje zarazne bolesti imamo cjepiva, za koje postoji lijek i koje su mjere sprječavanja učenici su pokušali doći do brojčanih rezultata koji potkrjepljuju tvrdnju da je bolje spriječiti nego liječiti. Na plakatu su napravili i igricu za provjeru ili usvajanje znanja o simptomima, prijenosu i mjerama sprječavanja nekih zaraznih bolesti. Istaknuli su i važnost korištenja pouzdanih izvora informacija pa se tako na plakatu nalaze i QR kodovi putem kojih se može doći do internetskih stranica s vjerodostojnim informacijama o zaraznim bolestima.

Plakat i video uradak prijavili smo na prvu razinu natjecanja, Međužupanijsku smotru Biosigurnost i biozaštita te smo obaviješteni da će naš rad nastaviti svoj put i prema Državnom povjerenstvu koje će odlučiti odlazi li rad i učenici na državnu razinu, Državnu smotru Biosigurnost i biozaštita.

Pohvale i čestitke cijelom timu BIOSTOJA i puno uspjeha u nastavku natjecanja.