Naša učiteljica Ina Plejić-Morarević sudjelovala na inozemnoj konferenciji učitelja
Autor: Marija Baškera Mandić, 5. 11. 2021.

Početkom listopada ove godine u Somboru je održana  trodnevna konferencija pod nazivom „Promjene u obrazovanju – 20 godina poslije“. Događaj je organizirao Somborski edukativni centar u suradnji s Pedagoškim fakultetom u Somboru na kojem je i priređen skup. Konferencija je okupila više od 30 učitelja koji su u periodu od 2001. do 2006. godine studirali na fakultetima u Osijeku, Puli, Bijeljini, Jagodini, Beogradu i Somboru, Sloveniji, Mađarskoj, Rumunjskoj, Makedoniji te Albaniji. Tijekom konferencije predstavnici zemalja sudionica  kroz polusatna izlaganja osvrnuli su se na tadašnje međunarodne projekte i utjecaj istih na razvoj njihovih karijera, kao i na kronologiju promjena u obrazovanju koje su se dogodile u posljednjih 20 godina u njihovim državama. Predstavnica iz Hrvatske, Ina Plejić Morarević, mag. prim. educ., u svojem se izlaganju dotakla razvoja  obrazovanja učitelja tijekom proteklih 20 godina u gradu Puli. Spomenula je kontinuirani razvoj i želju za napretkom i daljnjim razvojem kako Fakulteta odgojno-obrazovnih znanosti, tako i Osnovne škole Stoja.

Tijekom konferencije planirani su novi međunarodni projekti  kroz koje će se poticati suradnja relevantnih obrazovnih institucija u regiji, uključujući fakultete, škole i organizacije civilnog društva.

Sudionici ove konferencije doznali su trenutna stanja u obrazovanju u navedenim zemljama, što je sudionike potaknulo na daljnje usavršavanje te stjecanje novih znanja i vještina. Predložen je ponovni susret za pet do deset godina kako bi aktivno i dalje pratili promjene u obrazovanju. Do tada, otvorena je mogućnost suradnje, razmjene iskustava, znanja te uključivanja u zajedničke projekte.

ina_2_konferencija.jpg (167.46 KB)