PROJEKTNI DAN MORE
Autor: Amadea Draguzet, 14. 6. 2021.

Osnovna škola Stoja obilježila je 11.6.2021. projektni dan s temom More. Naime, svaki učitelj je pripremio razne aktivnosti na navedenu temu koje su se provodile u drugom obrazovnom razdoblju. Tako su učenici prikupljali razne materijale u Gortanovoj uvali, tražili i reciklirali predmete za izradu svojih ribica, svjetionika, morske abecede dok su drugi osmišljavali slikopriče, slikovnice i bajke s motivima mora. U petak je ostvaren zadnji dan projkta kad su nam u goste došli David Skoko, Klub CPA, Jedriličarski klub Vega, Alena Sprčić, Barbara Unković kojima zahvaljujemo na kulinarskoj radionici i zanimljivim predavanjima.
Fotografije se nalaze u fotogaleriji.

Učenici prvog b, s učiteljicom Harić Danijelom, pripremali su vlastite slagalice Morsko dno i igrokaze koje su uprizorili u petak na završnici projekta. Učiteljice Zorica Osip (1.b) i Adriana Toić-Perković svakom su slovu dale svoju morsku priču i zaokružile ju u prekrasnu Morsku abecedu. Učiteljica Oriana Starčić je sa svojim drugim a odslušala zanimljivo predavanje o Zaštićenim biljkama u moru Alene Spčić. Drugi b je s učiteljicama Gordanom Vujinović i Mijom Macan izrađivao svjetionike, a prije toga su skupljali materijale. Posebno hvala i roditeljima na suradnji!

Učiteljica Katia Šegota i Tatiana Tesser Knežević su tijekom godine obrađivale, s učenicima 3.a, morske sportove, a zadnji dan su učenici odslušali zanimljivo predavanje o ronjenju Barbare Unković. Učiteljica Snježana Percan je slikala morske motive (kapetan, barba) sa svojim 3.b, a u petak im je u goste došao David Skoko koji je s učenicima pripremao riblji obrok na temelju sardela. Učenici su marljivo pomagali, a i sve pojeli!

Učiteljica Jadranka Ivetić- Radetić i knjižničarka Amadea Draguzet ovu su morsku priču začinile slikovnicom na trima jezicima koju su radile tijekom cijelog prvog obrazovnog razdoblja.

Učenici 4.a su učili izgovarati stihove pjesme uz pomagalo koje oponaša zvukove mora, a razredna učiteljica je postojećoj pjesmi dopisala šaljive monologe koji su još bolje istaknuli karakterne osobine Bibe i Frana, a time doprinijeli i jasnijem shvaćanju poruke pjesme.
Nakon toga, niknula je ideja kako bi bilo dobro stihove prevesti.
Na engleski jezik je prevela školska knjižničarka, a na talijanski jezik učenica Ema G. uz pomoć učiteljice Monike Josić.
U daljnjem radu vježbalo se odrepati tekst na dva strana jezika koja se uče u našoj školi.

Kraj travnja i svibanj protekao je dovršavanju učeničkih slikovnica, u vježbanju i snimanju govorenog i pjevanog teksta.
Video uradak koji prikazuje redoslijed rada na slikovnici uredila je Amadea Draguzet, školska knjižničarka i suradnica u osmišljavanju projekta. Zadnji su je dan protekao u osmišljavanju improvizacija na zadanu pjesmu gdje su učenici ponovno pokazali svoju kreativnost i motiviranost za ovakvu vrstu rada.

Učiteljica Nerina Štajner i Dea Janković povele su učenik 4. b u posjet Jedriličarskom klubu Vega gdje su učenici učili kako se jedri, upoznavali što je sve potrebno za takvu vrstu sporta, a posebno im je bilo zanimljivo učiti kako se vezuju čvorovi i kako se koji zove.

4.c je s učiteljicama Inom Plejić Morarević istraživao morsku obalu te su pisali vlastite priče na tu temu. Učiteljica Anja Novaković je osmislila video-isječak za ovu radionicu.Učenici produženog boravka 1.a,1.b.,2.a i 2.b razreda sa učiteljicama AdrianomToić Perković, Zrinkom Vidić, Deom Janković i Danijelom Sergo Buić su tijekom  godine istraživali i proučavali biljni i životinjski svijet mora.More je bila inspiracija za slikanje, crtanje, čitanje, pisanje, računanje, pjevanje, plesanje, dramatizaciju i igru.Učili smo o zaštiti mora. Sakupljali smo materijale i izradili od naplavina primorski gradić s kućicama, svjetionik i regatu jedrilica. Izložba je postavljena u zasađenom plavom školskom vrtu. Peti a je s učiteljicama Nadom Žunec i Vlastom Vincelj izrađivao ribe od recikliranog materijala, a zadnji su dan uprizorili igrokaze. Peti b je s učiteljicama Lanom Ivanović, Marinom Šnobl i Andreom Vučković pripremao priče s morskim motivima. Priče su snimane i bit će objavljene na kanalu Novinarske grupe. Učenici šestog a su razmišljali i raspravljali o utjecaju klime i mora na rasploženje ljudi. Njihove voditeljice, psihologinja Jeanette Glivarec i učiteljica Daniela Sergo-Buić, pripremile su radionice i meditacijske vježbe. Šesi b je s učiteljem Darijom Vekićem i učiteljicom Sašom Bertanjoli Marku odradio ekološku akciju čišćenja uvale Valkane. Posebno zahvaljujemo roniocima Kluba CPA koji su čistili podmorje dok su učenici čistili obalu i razvrstavali otpad.

Učitelji Mario Mihaljčić, Kristijan Kešić i Helena Karaibrahimović pripremili su prezentacije o povijesti solana u Hrvatskoj, a učenici sedmog b su dodatno uživali u pokusima kristalizacije soli. Slavko Buršić i Vlado Maružin su, s učenicima sedmog a , pripremili foto-razglednice na engleskom i hrvatskom jeziku koje prikazuju najzanimljivija mjesta na Stoji: Gortanovu uvalu, Uvalu Valkane, Muzil…

Osmi a, s učiteljem Tomislavom Zulom i učiteljicom Elizabetom Gretom Petric, bavio se plivanjem na Valkanama, a učenici osmog b su sudjelovali u zanimljivom treku Potraga za morskim blagom. Naime, učiteljice Monika Jović, Danijela Štifanić Fioranti i Ticijana Benčić su osmislile potragu na području Vlakana i Gortanove, a učenici su, prema zadanoj karti, tražili skrivene kote. Cilj je bio pronaći svaki komadić slagalice i složiti sliku na samom cilju.

Mladi tehničari škole su, pod vodstvom učitelja Darija Vekića, izrađivali makete tradicionalnih brodova u hrvatskom Jadranu. Posebnost ove izložbe su bile VR naočale škole koje su omogućile virtualnu plovidbu!

Svi smo s užitkom sudjelovali u projektnom danu, a ubrzo slijedi i filmić sa svim radionicama! Zahvaljujem svim učiteljicama i učiteljima te djelatnicima na uloženom trudu i velikoj predanosti projektu More.

Benčić Ticijana, prof.